Gömülü Linux sistemleri eğitimi

May 28, 2019 - Reading time: 7 minutes

Eğitim bordu olarak OrangePi Zero seçilmiştir.

Eğitime ait belge ve yardımcı dosyalar aşağıda verilmiştir.

 lab. belgesi

  çalışma belgesi, ~0.5G, tar.gz

Gömülü Linux Eğitimi hakkında bazı bilgiler aşağıda verilmiştir. Bunun dışında sorular için iletişim bilgilerindeki e-posta adresleri kullanılabilir.

Eğitimin Amacı

Eğitimin amacı power-on ile login arasındaki bütün adımları farkında olarak yapmaktır. Eğitimin sonunda her katılımcı sıfırdan kendi gömülü Linux dağıtımını kurabilecek yeteneğe kavuşacaktır. Ya da mevcut bir dağıtımı kolaylıkla analiz edebilecektir.

Eğitimin Süresi

Toplam eğitim süresi, 3 gün ve en az 18 saattir. Gün adedi aynı kalmak şartı ile, talep edildiği takdirde eğitim süresi uzatılabilir. Eğitimler hafta içi veya hafta sonu olabilir. Herhangi bir kısıt yoktur.

Eğitimin planı aşağıdaki gibidir.

 • 1. gün, ortamın kurulması, gömülü sistemlerin muhtaç olduğu temel kavramların üzerinden geçiş ve ilk gömülü sisteme ön hazırlık, SD karttan açılan sistemin kuruluşu.
 • 2. gün, ramfs destekli gömülü sistemler ve NFS destekli gömülü sistem.
 • 3. gün, buildroot ile gömülü sistem kuruluşu

Genel anlamda aşağıdaki konulara değinilecektir. Ayrıntılar için eğitim belgelerine bakılabilir.

 • toolchain kullanma,
 • u-boot derleme,
 • İskelet RootFS kuruma,
 • busybox destekli RootFS kuruluşu,
 • BR destekli RootFS kuruluşu,
 • Çekirdek derleme,
 • Açılış betiklerinin yazılması,
 • Bölümlendirme teknikleri,
 • initramfs teknikleri,
 • tftp, dhcp kullanımı,
 • ağ üzerinden açılış teknikleri,
 • MMC üzerinden açılış teknikleri, vs

Eğitimin Yeri

Eğitim şimdilik şirketler bazında yapılmaktadır. Şirketlerin göstereceği yerde eğitim yapılmaktadır. Eğitim yapılan yerin internet bağlantısı, projeksiyon cihazı ve beyaz tahtasının olması yeterlidir. Bir de filtre kahve olursa güzel olur.

Katılımcı Sayısı

Katılımcı sayısı 10 kişi ile sınırlıdır. En fazla 5 adet bord ile çalışma yapılır. Bord sayısı arttıkça verim hızla düşmektedir.

Eğitimde Kullanılacak Cihazlar

Eğitimler OrangePi Zero üzerinde, tamamen uygulamalı yapılacaktır. Bordlar tarafımızdan temin edilecektir. Katılımcı Ubuntu yüklü bir bilgisayar ile eğitime gelmelidir. En az 5 GB'lık boş disk alanına gerek olacaktır.

Katılımcının bilgisayarında 64 bit Ubuntu 22.04 LTS yüklü olması tavsiye edilir. Herhangi bir Linux dağıtımı ile de eğitime dahil olunabilir. Fakat katılımcı paket yüklemesi, ağ yapılandırması, tftp server ve NFS server kuruluşu ve yapılandırması gibi konulara hakim olmalıdır. MS windows altında Linux emülatörünün kullanılması pek tavsiye edilmez.

Ayrıca katılımcı bilgisayarlarında ağ üzerinden açılış ve ağ testleri için en az 1 adet RJ45 eternet girişi ve en az 2 adet USB girişi bulunmalıdır. USB'lerden birisi power için, diğeri ise konsol girişi/debug kablosu için kullanılacaktır.

Eğitim Borda Özgü Mü?

Eğitimin OrangePi Zero üzerinden verilmesinin tek sebebi, uygulama yapabilmek içindir. Eğitimde bahsedilen konuların neredeyse tamamı cihazdan bağımsızdır. Bu eğitimi alan bir katılımcı çok az bir gayretle başka cihazlar üzerinde çalışabilecektir. Verilen eğitim bu bord konusunda uzmanlaşmak veya derinlemesine bilgi sahip olmak için çok yetersizdir. Kullanılacak bord tamamen konumuzun dışındadır. Sadece test amacı ile kullanılacaktır.

Kimler Katılabilir?

Herkes katılabilir. Hayatında kara ekranı hiç görmemiş bedbaht kişiler dahi katılabilir. Katılmadan önce temel Linux bilgisine sahip olunması, eğitimin verimini çok artıracaktır.

Kimin Böyle Bir Eğitime İhtiyacı Vardır?

Aslında kimsenin böyle bir eğitime ihtiyacı yoktur. Zebil gibi kaynak vardır. Bizler de eğitimlerde kullandığımız bütün belgeleri her türlü kullanım için açmaktayız.

Böyle bir eğitim katılımcıya çok zaman kazandıracaktır. Geniş vakti olanlar için Gömülü Linux eğitimi gerekli değildir. Ayrıca eğitimde, mümkün olduğu kadar açık kaynak kültürü vermeye ve tecrübelerimizi aktarmaya çalışmaktayız.

Aldığım Cihazla Gelen Linux İşe Yaramaz Mı?

Tabii ki yarar, niye yaramasın. Fakat genelde cihazla gelen Linux dağıtımları masaüstü dağıtımların bire bir kopyasıdır. Gömülü sistemler genelde tek bir işi, çok iyi yapmak için, proje bazlı kurulan sistemlerdir. Standard dağıtımlarsa sadece takla atamazlar, her işi yaparlar. Bu da son derece gereksiz yazılım ve donanım yükü oluşturur. Diğer bir deyişle israftır.

Eğitim Ne Zaman Açılır?

Eğitimlerimiz sadece talep üzerine açılır. Düzenli bir eğitim takvimimiz yoktur.

Eğitimin Bedeli Nedir?

Eğitimlerimiz geçici süre kapatılmıştır.

About

Bu web sitesinde Gömülü Linux Sistemleri, Linux Altında Sistem Programlama ve bu konularda vermiş olduğumuz eğitimler hakkında bilgi bulunabilir.